firouzehLoader

شرکت های سرمایه گذاری

وتوصا: گروه مالی فیروزه به همراه شرکت‌های استانی سهام عدالت، سهامداران عمده گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) هستند. این گروه دارای حدود 238 هزار سهام‌دار حقيقی است كه مالکیت 48 درصدی از سهام شرکت را مالک هستند. گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) به لحاظ تعداد سهامدار حقيقی از جمله بزرگ‌ترین شركت‌های سرمایه‌گذاری در ایران است.
با مدیریت کارآمد و با بهینه‌سازی ساختار دارایی‌ها، بالابردن سطح شفافیت و گزارش‌دهی، ایجاد تنوع در دارایی‌های مالی و سرمایه‌گذاری در بخش‌های جدیدی مانند حوزه تکنولوژی و اینترنت، این شرکت از یک شرکت کم‌بازده به یک شرکت سودآور و خوشنام در بازار سرمایه ایران مبدل شده‌است.

وصنعت: در بهمن‌ماه ۱۳۹۶، گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) اقدام به خرید ۵۱ درصد از سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (سرمایه‌گذاری صنعت و معدن سابق با نماد وصنعت) از بانک صنعت و معدن نمود. از آن‌جا که شرکت سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت خود از سهامداران عمده شرکت‌هایی مانند سرمایه‌گذاری ایران و فرانسه، نیروکلر، گلوکوزان، کاشی پارس، لیزینگ صنعت و معدن و چندین شرکت دیگر است، گروه با خرید این شرکت نه‌تنها مالک سبد متنوعی از سهام شد، بلکه کرسی هیأت‌مدیره برخی از آن‌ شرکت‌ها را نیز در اختیار گرفت و بر این اساس، توانست در پیشبرد عملیات و بهبود عملکرد شرکت‌های مذکور نقش به‌سزایی ایفا کند. خرید این شرکت به‌صورت اقساطی، فرصت مناسبی برای گروه در فضای تورمی موجود ایجاد کرده‌است تا بتواند به سودآوری بیشتر برای سهامداران دست یابد. همچنین با توجه به تعهدات گروه به عنوان سهامدار جدید، نام شرکت به سرمایه‌گذاری توسعه صنعت و تجارت (وصنعت) تغییر یافت.

وجامی: شرکت سرمایه‌گذاری جامی (وجامی) در سال ۱۳۸۳ به صورت شرکت سهامی عام تأسیس شد و در سال ۱۳۹۱ در فهرست شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار در بازار پایه درج گردید. در فروردین‌ماه سال ۹۵ بیش از ۷۲ درصد از مالکیت این شرکت توسط گروه از گروه سرمایه‌گذاری بهمن خریداری شد. شرکت سرمایه‌گذاری جامی (وجامی) به عنوان بازوی اجرایی، در جهت تحقق به استراتژی تنوع بخشی سرمایه‌گذاری در بخش‌هایی مانند اوراق با درآمد ثابت و سرمایه‌گذاری‌های خرد بورسی برای گروه فعالیت دارد.

واعتبار: شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران (واعتبار) به عنوان یک شرکت تولیدی در سال ۱۳۴۹ در صنعت خودرویی از سوی گروه بهمن تأسیس شد. این شرکت در اردیبهشت‌ماه ۱۳۵۲ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد، در سال ۱۳۸۳ تغییر موضوع فعالیت شرکت از تولیدی به سرمایه‌گذاری تصویب شد و در سال ۱۳۸۴ نام شرکت از دوچرخه و موتورسيکلت‌سازی ايران (سهامی عام) به شرکت سرمايه‌گذاری اعتبار ايران (سهامی عام) تغییر یافت. همچنین نماد شرکت از گروه خودرو‌سازی به گروه واسطه‌گری‌های مالی منتقل شد و در سال ۱۳۹۵ طی تغییر نماد جدید شرکت (واعتبار) توسط هیأت‌پذیرش بورس تصویب شد. در اسفندماه ۱۳۹۳، گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) بیش از ۸۱ درصد از مالکیت شرکت سرمایه‌گذاری اعتبار ایران را از گروه سرمایه‌گذاری بهمن به‌صورت اقساطی خریداری نمود. از آن ‌پس این شرکت به‌عنوان بازوی اجرایی بورسی گروه، در راستای سرمایه‌گذاری‌های خرد بورسی و بازار کالایی و آتی ایفای نقش می‌کند. در حال حاضر اقساط معامله به طور کامل تسویه شده‌است.

پایاتدبیر پارسا: شرکت توسعه صنایع معدنی امید در سال ۱۳۹۰ به عنوان یک شرکت تخصصی سرمایه‌گذاری در صنایع معدنی (سهامی خاص) توسط گروه سرمایه‌گذاری امید تأسیس شد. گروه سرمایه‌گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا) ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت توسعه صنایع معدنی امید را از شرکت گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید به‌صورت اقساطی خریداری نمود. پس از خرید این شرکت، با بهینه‌سازی سبد سهام سرمایه‌گذاری و کاهش هزینه‌ها، سودآوری در این شرکت افزایش یافت. در مهرماه همان سال، نام شرکت به شرکت سرمایه‌گذاری پایاتدبیر پارسا تغییر یافت و از آن‌‌ پس این شرکت با سهام مدیریتی سرمایه‌گذاری سبحان (وسبحان) به‌عنوان بازوی اجرایی گروه در تحقق فرآیند خصوصی‌سازی شرکت‌های سرمایه‌گذاری ایفای نقش می‌کند.